442 Kaffeservis "Palma Röd" Rörstrand 1950-tal (10 st)

4051a_med.jpeg
  • 4051a_sm.jpeg
  • 4051b_sm.jpeg
  • 4051c_sm.jpeg
  • 4051d_sm.jpeg

Kaffeservis "Palma röd" från Rörstrand

Tillverkat i porslin med blomig dekor mot rött

Märkt: VDN V555 Rörstrand

Höjd kaffekopp: 5 cm

Diameter fat: 13,5 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat, obetydligt slitage, inga övriga anmärknigar

Coffee set "Palma Red" Rörstrand 1950s (10 pcs)

Coffee set "Palma red" from Rörstrand

Made in porcelain with floral decoration against red

Marked: VDN V555 Rörstrand

Coffee cup height: 5 cm

Barrel diameter: 13.5 cm

Condition report: Less age-based, insignificant wear, no other remarks

    Värdering1 500 - 2 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK