638 Kannor & sockerskål Sterling silver 1900-tal (3 delar)
Kaffekanna, gräddkanna och sockerskål med lock i sterling silver
Stämplad: Sterling 925
Höjd kaffekanna: 25 cm
Höjd gräddkanna: 11 cm
Höjd sockerskål: 12 cm
Total vikt: 940 gram
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, sockerskål med personlig gravyr undertill, inga övriga anmärkningar
Jugs & sugar bowl Sterling silver 20th century (3 pieces)
Coffee pot, creamer and sugar bowl with lid in sterling silver
Stamped: Sterling 925
Height coffee pot: 25 cm
Height cream jug: 11 cm
Sugar bowl height: 12 cm
Total weight: 940 grams
Condition report: Use- and age-based wear, sugar bowl with personal engraving underneath, no other remarks
Värdering | 6 000 - 7 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |