421 Matservis "Fish" Johnson Bros 1900-tal (20 delar)

3796a_8dc78dbfcd84966_med.jpeg
  • 3796a_8dc78dbfcd84966_sm.jpeg
  • 3796b_8dc78dbfe7306e3_sm.jpeg
  • 3796c_8dc78dc00303095_sm.jpeg
  • 3796d_8dc78dc01cebaee_sm.jpeg

Matservis "Fish" från Johnson Bros, England

Tillverkad av flintgods med tryckt handkolorerad dekor av olika fiskmotiv

Märkt: FISH, Made in England by Johnson Bros

Servisen består av:

  • 9 st. Skålar
  • 8 st. Varmrättstallrikar
  • 1 st. Karott med lock
  • 1 st. Såssnipa
  • 1 st. Serveringsfat

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, genomgående spricka i lock till karott, första och andrahandssortering, inga övriga anmärkningar

Dinnerware "Fish" Johnson Bros 20th century (20 pieces)

Dinner set "Fish" from Johnson Bros, England

Made of flintware with printed hand-colored decor of various fish motifs

Marked: FISH, Made in England by Johnson Bros

The service consists of:

  • 9 pcs. Cheers
  • 8 pcs. Hot dish plates
  • 1 pc. Carrot with lid
  • 1 pc. Sauce snipe
  • 1 pc. Serving dish

Condition report: Minor use wear, through crack in cover to core, first and second hand sorting, no other remarks

    Värdering1 200 - 1 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK