414 Porslinsservis Royal Copenhagen "Blå blomster" 1900-tal (43 delar)

3648a_8dc6b80eb438e61_med.jpeg
  • 3648a_8dc6b80eb438e61_sm.jpeg
  • 3648b_8dc6b80ec3d6827_sm.jpeg
  • 3648c_8dc6b80ed091152_sm.jpeg
  • 3648d_8dc6b80edbd35f1_sm.jpeg

Servis "Blå blomster från Royal Copenhagen tillverkad i vitt porslin med dekor av blå blommor

Formgiven av: Arnold Krog 1856-1931

Servisen består av:

  • 1 st. Skålfat på hög fot
  • 1 st. Serveringsfat
  • 1 st. Sockerskål med lock
  • 4 st. Bordskrukor, 8 cm
  • 12 st. Assietter
  • 12 st. Kaffekoppar
  • 12 st. Kaffefat

Konditionsrapport: Minimalt bruksslitage, inga övriga anmärkningar

Porcelain service Royal Copenhagen "Blue flowers" 20th century (43 pieces)

Service "Blue flowers" from Royal Copenhagen made in white porcelain with decoration of blue flowers

Designed by: Arnold Krog 1856-1931

The service consists of:

  • 1 pc. Dish on a high stand
  • 1 pc. Serving dish
  • 1 pc. Sugar bowl with lid
  • 4 pcs. Table pots, 8 cm
  • 12 pcs. Plates
  • 12 pcs. Coffee cups
  • 12 pcs. Saucer

Condition report: Minimal use wear, no other remarks

    Värdering1 200 - 1 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK