419 Stig Lindberg 1916-1982 Skål Fajans Gustavsberg 1900-tal

3773a_8dc7823dd8530d7_med.jpeg
  • 3773a_8dc7823dd8530d7_sm.jpeg
  • 3773b_8dc7823de880c49_sm.jpeg
  • 3773c_8dc7823df3159f4_sm.jpeg

Skål med mynning tillverkad av lergods med handmålad dekor

Signerad med studiohanden

Fajansmålare: Alf Jarnestad 1923-2008

Höjd: 23 cm

Längd: 8 cm

Stig Lindberg 1916-1982 Bowl Faience Gustavsberg 20th century

Bowl with mouth made of earthenware with hand-painted decoration

Signed with the studio hand

Faience painter: Alf Jarnestad 1923-2008

Height: 23 cm

Length: 8 cm

Condition report: Minor age-based wear, no other remarks

    Värdering1 200 - 1 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK