193 Kaffekanna "Dallah" Arabisk 1900-tal
Kanna med lock tillverkad i mässing med enklare dekor
Otydlig märkning, troligtvis tillverkad i Turkiet
Höjd: 31 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, bucklor, märken och repor, inga övriga anmärkningar
Coffee pot "Dallah" Arabic 20th century
Jug with lid made of brass with simpler decoration
Unclear marking, probably made in Turkey
Height: 31 cm
Condition report: Use- and age-based wear, dents, marks and scratches, no other remarks
Värdering | 800 - 1 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |