493 Stig Lindberg 1916-1982 Skål Fajans Gustavsberg 1900-tal
Skål med mynning tillverkad av lergods med handmålad dekor
Signerad med studiohanden
Fajansmålare: Alf Jarnestad 1923-2008
Höjd: 23 cm
Längd: 8 cm
Stig Lindberg 1916-1982 Bowl Faience Gustavsberg 20th century
Bowl with mouth made of earthenware with hand-painted decoration
Signed with the studio hand
Faience painter: Alf Jarnestad 1923-2008
Height: 23 cm
Length: 8 cm
Condition report: Minor age-based wear, no other remarks
Värdering | 1 200 - 1 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |