474 Margareta Hennix Servis "Lilja Blå" Gustavsberg 1970-tal (36 delar)
Margareta Hennix född: 1941
Servis med handmålad dekor av blå liljor
Märkt undertill: Lilja blå, Dek: M Hennix Gustavsberg
Servis beståande av:
- 12 st. koppar, höjd: 6,5 cm
- 12 st. Kaffefat, diameter: 15 cm
- 12 st. Tallrikar: 19,5 cm
Konditionsrapport: Mindre ytslitage, inga övriga anmärkningar
Margareta Hennix Service "Lily Blue" Gustavsberg 1970s (36 pieces)
Margareta Hennix born: 1941
Service with hand-painted decoration of blue lilies
Marked below: Lily blue, Dek: M Hennix Gustavsberg
Service consisting of:
- 12 pcs. copper, height: 6.5 cm
- 12 pcs. Coffee saucer, diameter: 15 cm
- 12 pcs. Plates: 19.5 cm
Condition report: Minor surface wear, no other remarks
Värdering | 1 200 - 1 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |