264 Arne Norell 1917-1971 Safarifåtöljer "Sirocco" Norell möbel AB 1960/70-tal (2 st)

4360a_8dcaa3098950685_med.jpeg
  • 4360a_8dcaa3098950685_sm.jpeg
  • 4360b_8dcaa3099b0ef02_sm.jpeg
  • 4360c_8dcaa309b575c31_sm.jpeg
  • 4360d_8dcaa309c7d76d8_sm.jpeg
  • 4360e_8dcaa309da8f12a_sm.jpeg

Fåtöljer med stomme/underrede i ask

Sits och rygg av skin med lös, knapphäftad dyna

Etikettmärkt: Norell, Made in Sweden (en stol saknar etikett)

Höjd: 72 cm

Sitthöjd: 34 cm

Bredd: 67 cm

Djup: 65 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, ställvis fläckig klädsel, repor och märken, inga övriga anmärkningar

Arne Norell 1917-1971 Safari armchairs "Sirocco" Norell möbel AB 1960s/70s (2 pcs)

Armchairs with frame/base in ash

Leather seat and back with loose, button-stitched cushion

Labeled: Norell, Made in Sweden (one chair has no label)

Height: 72 cm

Seat height: 34 cm

Width: 67 cm

Depth: 65 cm

Condition report: Use- and age-based wear, patchy upholstery in places, scratches and marks, no other remarks

    Värdering12 000 - 15 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK