382
Eva Englund "Maja" Glas Orrefors 1900-tal (9 st)
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
384
Färe Marcolin Glasbåtar Ronneby Glasbruk 1900-talets senare del (3 st)
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
385
Wilhelm Kralik Sohne Vaser art nouveau Bömen ca 1910 (2 st)
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
386
Vinglas Empire 1800-tal (12 st)
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
387
Murano Vas "Sommerso" 1960-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
388
Göran Wärff Glasservis "Buster" Kosta Boda 1970/80-tal (17 st)
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
383
Bertil Vallien Vaser "Windpipe" Kosta Boda 1900-talets andra hälft (3 st)
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
389
Monica Bratt Dessertskålar "Puck" Reijmyre 1900-tal (15 st)
Slutpris750 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
381
Erik Höglund Vas Kosta Boda 1950/60-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
390
Gunnar Cyrén Champagneglas "Helena" Orrefors 1900-talets andra hälft (12 st)
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
391
Wilke Adolfsson Skål Glas 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
392
Edvin Öhrström "Flickan och Duvan" Vas Orrefors 1977
Slutpris8 600 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
393
Sven Palmqvist 1906-1984 Vas Kraka Orrefors 1900-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
394
Jan-Erik Ritzman Vas Glas Limiterad 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
395
LSJ Glaskulor Renar 1900-tal (2 st)
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
396
Bertil Vallien Skulptur Glas Kosta Boda Prov 1900-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
398
Lars Hellsten 1933-2022 Vas Orrefors Ariel 1988
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 - 3 500 SEK
399
Anna Ehrner "Ciconia" Skål Kosta Boda 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
397
Kjell Engman Skulptur Kosta Boda 2000-tal
Slutpris9 800 SEK
Värdering15 000 - 20 000 SEK
400
Kjell Engman Skål Aurora Kosta Boda 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
401
Edvin Öhrström 1906-1994 Vas Ariel Orrefors 1952
Slutpris250 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
402
Bengt Edenfalk 1924-2016 Vas "Thalatta" 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
403
Slutpris400 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
404
Bertil Vallien Kosta Boda Skulptur Unik 1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
406
Efva Attling Champagneglas Diamond edition 2000-tal
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
407
Matz Borgström Skulptur Glas Transjö 1996
Slutpris300 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
405
Jim Johnsson Gränna glasbruk skulptur UNIK 1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
408
Bengt Lindström Skulptur "Gud" Glas 1900-tal
Slutpris25 000 SEK
Värdering30 000 - 40 000 SEK
409
Bertil Vallien Kosta Boda Skulptur Glas 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
410
David & Jon Trabucco Pappersvikt Glas 2000
Slutpris350 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
411
Kjell Engman Skål "Ansikte" Kosta Boda 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering3 000 - 3 500 SEK
412
Gunnar Cyrén 1931-2013 Skål "Sofiero" 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
413
Edward Hald 1883-1980 "Fiskgraal" Vas Glas 1950-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK