311
Poul Henningsen 1894-1967 PH5 Taklampa 1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
315
Taklampor Zero modell "5080" 1980-tal (3 st)
Final bid200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
316
Axel Annell Industrilampor 1960/70-tal (5 st)
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
314
Final bid350 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
318
Lampskärmar Glas 1900-tal (3 st)
Est800 - 1,000 SEK
313
Hans-Agne Jakobsson Ytterbelysning modell "V138" Markaryd 1960-tal (2 st)
Final bid6,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
319
Lampskärmar Glas 1900-tal (2st)
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
321
Hans-Agne Jakobsson Ljusstakar Mässing 1900-tal (8 st)
Final bid350 SEK
Est800 - 1,000 SEK
322
Vägglampa Miranda of Sweden 1970-tal
Final bid300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
317
Hans-Agne Jakobsson Vägglampor Markaryd 1960-tal (2 st)
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
323
Taklampor Jugend 1900-tal (2 st)
Est1,200 - 1,500 SEK
312
Hans-Agne Jakobsson Taklampa "Frants" modell T-603 1960-tal
Final bid6,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
324
Skeppslyktor Glas och Mässing 1900-tal (2 st)
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
326
Ampel mässing & glas Jugend 1900-tal
Final bid650 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
327
Final bid150 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
328
Ljuskrona i metall 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
320
Golvlampa "Klubban" ÖIA 1900-talets andra hälft
Final bid2,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
329
Ljusstakar Tenn 1800-tal (ett par)
Final bid600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
330
Kandelaber "Tuppstake" smidesjärn 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
331
Fönsterlampor Tiffanystil 1900-tal (3 st.)
Final bid850 SEK
Est800 - 1,000 SEK
333
Bordslampor Bojan Porslin Japan 1900-tal (2 st)
Est1,000 - 1,200 SEK
334
Gert Nyström Taklampa "Festival" Orrefors/Fagerhult 1900-talets andra hälft
Final bid5,200 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
335
Carl Fagerlund Lampetter Orrefors 1900-tal (2st)
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
336
Taklampa "Dale Tiffany" USA 1980-tal
Final bid700 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
337
Gino Vistosi Taklampa Glas Murano Italien 1900-tal
Final bid350 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
338
Golvlampa & ljuslykta i plåt 1900-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
339
Kandelaber barockstil 1900-tal
Final bid400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
340
Golvlampa Reijmyre Armaturfabrik 1900-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
341
Golvlampa art deco 1930/40-tal
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
342
Skrivbordslampa art nouveau 1900-tal
Final bid150 SEK
Est800 - 1,000 SEK
345
Lykta i plåt & glas 1900-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
346
Axel Annell Taklampa 1950/60-tal (tillskriven)
Final bid350 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
347
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
348
Final bid2,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
349
Final bid2,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
350
Per Sundstedt Taklampa "Hinken" 1970-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
351
Fotogenlampa Elektrifierad 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
353
Golvlampa "Taller Uno Kay P" 1900-tal
Final bid950 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
352
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
355
Ljuskrona barockstil 1900-talets första hälft
Final bid1,600 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
356
Final bid900 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
357
Thomas Sandell Vägglampa "Droppen" 2000-tal
Final bid800 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
325
Bengt Källgren & Per Sundstedt taklampa "Trix Transformator" Zero 1990-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK