3
Johan Lundgren 1920-1989 Olja på pannå
Final bid1,100 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
5
Arne Olsson 1918-2004 Akryl på duk
Final bid2,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
9
Francisco de Zurbarán 1598-1664 Olja på duk (Efter)
Est3,000 - 4,000 SEK
7
Helge Linden 1897-1961 Olja på duk
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
10
Thomas Christenson Olja på duk
Final bid5,400 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
2
Lars Pirak 1932-2008 Olja på duk
Final bid5,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
11
Clara Salander Akvarell på papper
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
6
Bengt Lindström Olja på duk 1900-tal
Final bid35,000 SEK
Est30,000 - 40,000 SEK
12
Ingrid Maria Jacobsson Olja på duk
Final bid2,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
13
Eskil Nordell 1921-2001 Olja på pannå
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
14
Lars Pirak Olja på pannå
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
1
Vera Frisén 1910-1990 Olja på pannå
Final bid19,500 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
16
Lasse Åberg Färglitografi
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
17
Final bid2,800 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
18
Ann-Liz Sehlstedt Olja på duk
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
19
Per Julius Olja på duk
Final bid1,100 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
21
Mario Duzel 1938-2019 Olja på pannå
Final bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
22
Johan Lundgren 1920-1989 Olja på duk
Final bid1,900 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
23
Gunilla Gessle 1944-2016 Blandteknik på duk
Final bid350 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
24
Danka Jaworsk Olja på duk
Final bid1,000 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
26
Bengt Berglund Emaljtavla Gustavsberg 1964
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
15
Staffan Engebrand 1920-1999 Olja på pannå
Final bid4,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
27
Gunnar Hållander 1915-1980 Olja på pannå
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
25
Lisbeth Lindqvist Forsberg Olja på duk
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
8
Gärdis Lindgren 1943-2020 Olja på duk
Final bid11,500 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
20
Malte Nyberg Tolf 1929-2013 Olja på duk
Final bid7,400 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
29
Sven Inge Höglund 1935-2008 Olja på duk
Est1,200 - 1,500 SEK
30
Ante Karlsson-Stig Olja på duk
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
31
Oidentifierad konstnär Olja på pannå
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
32
Ragnar Godin Olja på pannå
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
34
Lars Matson 1933-1994 Olja på pannå
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
35
Erik Magnusson 1900-1972 Olja på pannå
Est800 - 1,000 SEK
36
Trätavla Rune. S
Final bid100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
37
Bengt Lindström 1925-2008 Carborundumetsning
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
38
Erkki Tierma 1941-2008 Blandteknik på papper
Final bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
39
Emil Ekman 1880-1951 Olja på duk
Final bid550 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
42
Brian Coole Olja på duk
Final bid1,400 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
43
Harry Thomse 1903-1988 Olja på duk
Est800 - 1,000 SEK
41
Oidentifierad konstnär Olja på duk
Final bid3,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
44
Cai Poulsen 1920-1997 Olja på pannå
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
45
Final bid850 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
48
Okänd konstnär Gouache på papper
Final bid550 SEK
Est800 - 1,000 SEK
46
Final bid1,100 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
50
Ulf Wahlberg 1938-2014 Färglitografi
Est800 - 1,000 SEK
33
Marja Casparsson 1901-1993 Olja på duk
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
53
Ann-Liz Sehlstedt Olja på duk
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
55
Gideon Eriksson 1915-1996 Olja på Pannå
Final bid1,300 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
56
Karl-Axel Pehrsson Färglitografi
Final bid200 SEK
Est800 - 1,000 SEK