236
Per Sundstedt Taklampa "Hinken" 1970-tal
Final bid150 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
237
Vägglampor Boréns Mässing 1900-tal (2 st)
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
239
Axel Annell Taklampa 1950/60-tal (tillskriven)
Final bid400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
240
Final bid2,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
238
Final bid2,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
241
Final bid250 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
242
Taklampa Tiffanystil 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
244
Golvlampa art deco 1930/40-tal
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
245
Skrivbordslampa art nouveau 1900-tal
Final bid150 SEK
Est800 - 1,000 SEK
247
Lykta i plåt & glas 1900-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
248
Takarmatur "Sputnik" Milano 1960-tal
Final bid2,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
249
Anders Pehrson Golvlampa "Bumling" Ateljé Lyktan 1970-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
250
Golvlampa trä & mässing 1940-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
251
Bordslampa Mässing 1950-tal
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
252
Golvlampa Reijmyre Armaturfabrik 1900-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
253
Fotogenlampa mässing & glas 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
255
Golvlampa & ljuslykta i plåt 1900-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
256
Kandelaber barockstil 1900-tal
Final bid150 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
254
Olle Andersson Taklampa "Mullelampan" 1960/70-tal
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
258
Ljusstakar Gusum Mässing 1900-tal (2 st)
Final bid1,300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
259
Svend Aage Holm Sørensen Taklampa "Brutalist" Danmark 1960-tal
Final bid850 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
260
Bordslampa "Modell 3014" 1940-tal
Starting bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
261
Fotogenlampa Elektrifierad 1900-tal
Final bid250 SEK
Est800 - 1,000 SEK
257
Monica Backström "Svamp" Glas Lampa 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
262
Bordslampa "Globus" Bergboms 1970-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
264
Ljuskrona barockstil 1900-talets första hälft
Final bid1,500 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
265
Golvlampa "Taller Uno Kay P" 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
266
Vägglampa "Megafono" Luci Srl Italien samtida
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
268
Karlshamn Mitab Ljusstake Mässing 1900-tal
Starting bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
269
Taklampor Paolo Rizzatto "Miranda" / "Mirandolina" 2000-tal (2 st)
Est5,000 - 6,000 SEK
267
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
270
Svend Aage Holm Sørensen Vägglampa Danmark 1970-tal
Final bid1,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
271
Gino Vistosi Taklampa Glas Murano Italien 1900-tal
Final bid150 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
272
Taklampa "Dale Tiffany" USA 1980-tal
Final bid550 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK