1
Lennart Sand Olja på duk
Final bid7,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
4
Thomas Christenson Olja på duk
Final bid4,400 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
2
Berta Hansson 1910-1994 Olja på pannå
Final bid8,600 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
5
Malte Nyberg Tolf 1929-2013 Olja på duk
Final bid4,400 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
3
Final bid8,800 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
8
Peter Thor Gunnarsson Olja på duk
Final bid300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
9
Helge Linden 1897-1961 Olja på duk
Final bid22,000 SEK
Est25,000 - 30,000 SEK
10
Johan Lundgren 1920-1989 Olja på duk
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
11
Johan Tirén 1853-1911 Akvarell på papper
Final bid32,000 SEK
Est35,000 - 40,000 SEK
12
Per Nikolaus Skum 1928-1995 Blandteknik på papper
Final bid2,000 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
14
Per Enoksson Färglitografi
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
16
Sixten Fager 1920-2010 Olja på duk
Final bid9,200 SEK
Est15,000 - 20,000 SEK
17
Danka Jaworska Olja på duk
Final bid2,400 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
18
Leif Graneheim Akryl på Duk (5 st)
Final bid750 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
19
Harry Thomse 1903-1988 Olja på pannå
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
20
Halvor Gunheim Torstensen (1909-1977) Olja på duk
Final bid500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
13
Barbro Poggats Blandteknik på papper 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
22
Vera Frisén 1910-1990 Olja på duk
Final bid13,000 SEK
Est15,000 - 20,000 SEK
23
Tore Sunna 1942-2006 Olja på duk
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
21
Final bid2,000 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
24
Johan Lundgren 1920-1989 Olja på pannå
Final bid5,200 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
25
Bengt Lindström 1925-2008 Akryl på papper
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
26
Final bid12,000 SEK
Est15,000 - 20,000 SEK
27
Sven-Göran Svensson Akryl på Duk
Final bid450 SEK
Est800 - 1,000 SEK
28
Per Julius Olja på duk
Final bid700 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
31
Örjan Östlund Olja på duk
Final bid450 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
29
Lars Matson 1933-1994 Olja på pannå
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
32
Arne Olsson 1918-2004 Akryl på duk
Final bid1,900 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
30
Björn Rudolfsson Olja på duk
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
33
Ivar Aminoff 1868-1931 Akvarell på papper
Final bid450 SEK
Est800 - 1,000 SEK
34
Ruth Wållberg 1920-2008 Olja på duk
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
35
Bengt Arne Linderos 1928-1989 Olja på Duk
Final bid2,000 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
36
Bill Olson Blandteknik på papper
Final bid3,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
37
Carl Larsson 1853-1919 Etsning
Final bid1,200 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
38
Olga Lanner 1884-1961 Olja på pannå
Final bid450 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
39
Bengt-Göran Karlsson Olja på duk
Final bid1,300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
15
Lars Pirak 1932-2008 Olja på duk
Final bid12,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
41
Bengt Lindström 1925-2008 Carborundumetsning
Final bid800 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
42
Eva Zettervall Färglitografi
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
43
Berta Hansson 1910-1994 Olja på duk
Final bid4,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
44
Sten Ekendahl 1897-1968 Olja på pånna
Final bid550 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
45
Sixten Fager 1920-2010 Färglitografi
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
46
Eva Skåreus Färglitografi
Final bid350 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
47
Final bid4,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
48
Bertil Widbrant 1914-1988 Olja på duk
Final bid450 SEK
Est800 - 1,000 SEK
49
Arne Olsson 1918-2004 Litografi
Final bid850 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
50
Åke Pettersson-Nåw 1925-2004 Färglitografi
Final bid1,600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
51
Hag Hans Engstedt Färglitografi
Final bid450 SEK
Est800 - 1,000 SEK