Webauktion 30 Maj 2024
Ending soonest
461
Timo Sarpaneva Ljusstakar Festivo 1900-talets senare hälft (3 st)
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
464
Edward Hald 1883-1980 "Fiskgraal" Vas Glas 1950-tal
Final bid3,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
465
Gunnar Cyrén 1931-2013 Skål "Sofiero" 1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
469
Lillemor Bokström Glasfat 2000
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
472
Erik Höglund 1932-1998 Karaff 1900-tal
Final bid650 SEK
Est800 - 1,000 SEK
470
Kjell Engman Vas "Ansikte" Kosta Boda Unik 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
473
Timo Sarpaneva Ljusstakar Festivo 1900-talets senare hälft (4 st)
Final bid2,000 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
474
Ulrica Hydman Vallien 1938-2018 Vas Kosta Boda 1980-tal
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
477
Jim Johnsson Gränna glasbruk skulptur UNIK 1900-tal
Est2,500 - 3,000 SEK
478
Bertil Vallien Skulptur Glas Kosta Boda Prov 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
468
Kjell Engman Vas "Ansikte" Kosta Boda 1900-tal
Final bid850 SEK
Est800 - 1,000 SEK
479
Kristallvaser 1900-talets första hälft (2 st)
Est800 - 1,000 SEK
480
Göran Wärff Skål Glas Kosta Boda 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
481
Bertil Vallien Kosta Boda Skulptur Glas 1900-tal
Final bid5,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
482
Bengt Edenfalk 1924-2016 Vas "Thalatta" 1900-tal
Final bid200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
483
Bertil Vallien Kosta Boda Skulptur Unik 1900-tal
Final bid5,200 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
484
Lars Hellsten 1933-2022 Vas Orrefors Ariel 1988
Final bid700 SEK
Est3,000 - 3,500 SEK
485
Kjell Engman Skål "Ansikte" Kosta Boda 1900-tal
Final bid2,200 SEK
Est3,000 - 3,500 SEK
486
Jan-Erik Ritzman Vas Glas Limiterad 1900-tal
Final bid100 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
476
Final bid4,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
487
Matz Borgström Skulptur Glas Transjö 1996
Est3,000 - 4,000 SEK
471
Gunnar Cyrén Glasservis "Helena" Orrefors 1900-talets andra hälft (10 st)
Final bid4,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
488
David & Jon Trabucco Pappersvikt Glas 2000
Est4,000 - 5,000 SEK
490
Kjell Engman Vas "Fidji" Glas 2000-tal
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
491
Edvin Öhrström 1906-1994 Vas Ariel Orrefors 1952
Est2,000 - 2,500 SEK
489
Eva Englund 1937-1998 Pokal Graal Orrefors 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
492
Final bid200 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
493
Anna Ehrner "Ciconia" Skål Kosta Boda 1900-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
494
Bengt Lindström Skulptur "Gud" Glas 1900-tal
Final bid26,000 SEK
Est30,000 - 40,000 SEK
496
Kjell Engman Skulptur Kosta Boda 2000-tal
Final bid9,000 SEK
Est15,000 - 20,000 SEK
497
Mats Jonasson Skulptur Glas Målerås 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
498
Efva Attling Champagneglas Diamond edition 2000-tal
Final bid6,600 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
499
Viktorianska vaser 1800/1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
500
Kjell Engman Ljushållare Glas "Cool" 2000-tal (3st)
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
502
Märchenland Glas Tyskland 1900-tal (6 st)
Est800 - 1,000 SEK
503
Kjell Engman Skålar "May" Glas 1900-tal (2 st)
Est800 - 1,000 SEK
501
LSJ Glaskulor Renar 1900-tal (2 st)
Final bid450 SEK
Est800 - 1,000 SEK
504
Vaser Viktorianska 1800/1900-tal (2 st)
Final bid550 SEK
Est800 - 1,000 SEK
505
Kjell Engman Skål Aurora Kosta Boda 2000-tal
Est2,000 - 2,500 SEK
506
Mats Kallin Rörlig Skulptur Fantasifågel 1980/90-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
507
Mats Kallin Rörlig Skulptur Tyngdlyftare 1980/90-tal
Final bid100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
508
Mats Kallin Rörlig Skulptur Giraffe 1980/90-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
509
Lisa Larson Figuriner "All världens barn" Gustavsberg 1900-tal (2 st)
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
512
Clara Salander Skulptur Trä 1900-tal (Tillskriven)
Est1,000 - 1,200 SEK
513
Dalahästar Nils Olsson & G.A Olsson Dalarna 1900-tal (4 st)
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
514
Lazarus Takawira 1952-2021 Skulptur Sten 1900-tal
Est2,000 - 2,500 SEK
515
Andréas Wargenbrant Bronsskulptur 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
516
Final bid5,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK