Webauktion 29:e Februari 2024

Webauktion 29:e Februari 2024
Avslutad
Helmer Ringström Kaffefat "Daisy Sphinks" 1960-tal (6 st)
358
Helmer Ringström Kaffefat "Daisy Sphinks" 1960-tal (6 st)
Slutpris100 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Birger Åström Skulptur Stengods 1900-tal
359
Birger Åström Skulptur Stengods 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Lisa Larson Skulpturer Stengods "Murre" 1900-tal (2 st)
360
Lisa Larson Skulpturer Stengods "Murre" 1900-tal (2 st)
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Helmut Friedrich Schäffenacker Vas Keramik
362
Helmut Friedrich Schäffenacker Vas Keramik
Slutpris650 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Tallrikar EIT England Flintgods 1900-tal (6 st)
363
Tallrikar EIT England Flintgods 1900-tal (6 st)
Startbud100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Birger Kaipiainen "Paratiisi" Arabia Servisdelar 1900-tal (17 delar)
361
Birger Kaipiainen "Paratiisi" Arabia Servisdelar 1900-tal (17 delar)
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Samling Ljusstakar, Vas, och Skål Royal Copenhagen Keramik 1900-tal (4 delar)
364
Samling Ljusstakar, Vas, och Skål Royal Copenhagen Keramik 1900-tal (4 delar)
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Ostkupa Jasperware Wedgewood 1800-tal (Tillskriven)
365
Ostkupa Jasperware Wedgewood 1800-tal (Tillskriven)
Slutpris200 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Lisa Larson "Thailändska" Skulptur 1900-tal
366
Lisa Larson "Thailändska" Skulptur 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Rörstrand "Herrgårdsjul" Grötskål och Kanna 1910/1920-tal (2st)
367
Rörstrand "Herrgårdsjul" Grötskål och Kanna 1910/1920-tal (2st)
Startbud100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lladro Nao "Flicka på parkbänk" figural porslinsgrupp 1900-tal
368
Lladro Nao "Flicka på parkbänk" figural porslinsgrupp 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Lladro Nao "Christopher Columbus" figural porslinsgrupp 1900-tal
370
Lladro Nao "Christopher Columbus" figural porslinsgrupp 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Lladro Nao "Hund med släde och barn" figural porslinsgrupp 1900-tal
369
Lladro Nao "Hund med släde och barn" figural porslinsgrupp 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Lladro Nao "Professor" figural porslinsgrupp 1900-tal
371
Lladro Nao "Professor" figural porslinsgrupp 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Figurin Porslin "Return to La Mancha" Lladro Spanien
372
Figurin Porslin "Return to La Mancha" Lladro Spanien
Slutpris1 100 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Einar Luterkort Vas Upsala Ekeby Keramik 1930-tal
373
Einar Luterkort Vas Upsala Ekeby Keramik 1930-tal
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Rörstrand saltkar majolika omkring 1900 (2 st)
374
Rörstrand saltkar majolika omkring 1900 (2 st)
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Rörstrand Skålfat majolika omkring 1900 (2 st)
375
Rörstrand Skålfat majolika omkring 1900 (2 st)
Slutpris450 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Porslinsfigur "Borzoi" Cortendorf Tyskland 1900-talets första hälft
376
Porslinsfigur "Borzoi" Cortendorf Tyskland 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Carl-Harry Stålhane Hänkelvas 1900-tal
377
Carl-Harry Stålhane Hänkelvas 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Piedestal Marmor 1900-tal
379
Piedestal Marmor 1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Carl Malmsten Karmstolar "Herrgården" (2 st)
380
Carl Malmsten Karmstolar "Herrgården" (2 st)
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 - 3 500 SEK
Avslutad
Fotpall Bröderna Andersson 1900-tal
381
Fotpall Bröderna Andersson 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Yngve Ekström Karmstolar "Småland" 1900-tal (2 st)
382
Yngve Ekström Karmstolar "Småland" 1900-tal (2 st)
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Sidobord blackamoorstil 1900-tal
384
Sidobord blackamoorstil 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Erik Wörtz Fåtölj "Kolding" IKEA 1960-tal
383
Erik Wörtz Fåtölj "Kolding" IKEA 1960-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Ståbord "Classic Marmor" Byarums Bruk 1900-tal (2 st)
385
Ståbord "Classic Marmor" Byarums Bruk 1900-tal (2 st)
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Ståbord "Classic Marmor" Byarums Bruk 1900-tal (2 st)
386
Ståbord "Classic Marmor" Byarums Bruk 1900-tal (2 st)
Slutpris150 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Ståbord "Classic Marmor" Byarums Bruk 1900-tal
387
Ståbord "Classic Marmor" Byarums Bruk 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Foersom & Hiort-Lorenzen Fåtöljer "Partner / EJ-70" Erik Jørgensen Danmärk 2000-tal
388
Foersom & Hiort-Lorenzen Fåtöljer "Partner / EJ-70" Erik Jørgensen Danmärk 2000-tal
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Fåtölj "Chesterfield" 1900-tal
389
Fåtölj "Chesterfield" 1900-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Herrbetjänt Fratelli Reguitti Italien 1900-tal
391
Herrbetjänt Fratelli Reguitti Italien 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Finn Østergaard Fåtölj  1900-tal Danmark
390
Finn Østergaard Fåtölj 1900-tal Danmark
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Josef Frank Vägghylla "2085" Firma Svenskt Tenn 1900-tal
392
Josef Frank Vägghylla "2085" Firma Svenskt Tenn 1900-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Göran Malmvall Hörnskåp "KA72" Karl Andersson & Söner 1900-tal
394
Göran Malmvall Hörnskåp "KA72" Karl Andersson & Söner 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Stolar "Sting" Blå station 2000-tal (6 st)
395
Stolar "Sting" Blå station 2000-tal (6 st)
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Philippe Starck Stolar "Miss Trip" Kartell Italien 1990-tal (2 st)
396
Philippe Starck Stolar "Miss Trip" Kartell Italien 1990-tal (2 st)
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bord & pallar Asien 1900-tal (5 delar)
398
Bord & pallar Asien 1900-tal (5 delar)
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Axel Einar Hjorth Stolar "Coolidge" Nordiska Kompaniet 1930 (2 st)
397
Axel Einar Hjorth Stolar "Coolidge" Nordiska Kompaniet 1930 (2 st)
Slutpris6 800 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Carl Malmsten Karmstolar "Visingsö" 1900-tal (3 st)
399
Carl Malmsten Karmstolar "Visingsö" 1900-tal (3 st)
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fåtöljer "Little Egg Chair" Pastoe Nederländerna 1960-tal (2 st)
400
Fåtöljer "Little Egg Chair" Pastoe Nederländerna 1960-tal (2 st)
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Gunilla Allards Fåtöljer "Cinema" Lammhult 1996 (2 st)
403
Gunilla Allards Fåtöljer "Cinema" Lammhult 1996 (2 st)
Slutpris4 600 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Ewa Wrangel & Lars-Göran Nilsson Hallmöbel 1960/70-tal (2 delar)
404
Ewa Wrangel & Lars-Göran Nilsson Hallmöbel 1960/70-tal (2 delar)
Slutpris100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Eero Aarnio stolar "Polaris" 1900-tal (10 st)
405
Eero Aarnio stolar "Polaris" 1900-tal (10 st)
Slutpris400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fåtöljer "Little Egg Chair" Pastoe Nederländerna 1960-tal (2 st)
401
Fåtöljer "Little Egg Chair" Pastoe Nederländerna 1960-tal (2 st)
Slutpris1 900 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Marit Stigsdotter "Allegro" barstolar Stolab 2000-tal (2 st)
407
Marit Stigsdotter "Allegro" barstolar Stolab 2000-tal (2 st)
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Carlos R Pebaqué Skulptur Glas Unik 2000-tal
409
Carlos R Pebaqué Skulptur Glas Unik 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Sängbord art deco 1900-tal (2 st)
408
Sängbord art deco 1900-tal (2 st)
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK

Öppettider

Måndag: Stängt

Tisdag: 10:00-19:00

Onsdag: Stängt

Torsdag: 10:00-17:00

Fredag: 10:00-17:00

Lördag: 12:00-15:00

Söndag: Stängt

Norrlands Auktionsverk AB

Formvägen 3

90621 Umeå

Org-nr: 556902-4549

Tel: 090-122211

info@norrlandsauktionsverk.se

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.