Webauktion 29:e Februari 2024
Kortast tid kvar
206
Torfrid Olsson 1913-2003 Tusch på papper
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
207
Greta Wennberg Pastell på papper
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
208
Okänd Konstnär Olja på Pannå
Startbud100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
209
Köksutrustning "Krögarhuset" 1900-tal (12 delar)
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
210
Väggtelefon L.M Ericsson 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
211
Brevpress / Skrivbordsställ Brons 1800/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
212
Krus Keramik 1800/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
213
Ljusstakar Skultuna No 80 1900-tal (3 st)
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
214
Dörrkläppar i mässing 1900-tal (2 st)
Slutpris350 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
215
Barometer C.O. Bogren Östersund 1800/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
216
Vägglampetter 1900-tal (2 st)
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
217
Ljusstakar & skål Fattigmanssilver 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
218
Handvåg "Besman" 1800-tal (3 st)
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
219
Barncykel 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
220
Ludwig Jul. Heymann Jordglob c. 1900
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
221
Assar Söderman Tennskål Tennsmedjan i Nordingrå 1966
Startbud100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
222
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
223
Kandelaber, väggljusstakar & gardinhållare 1900-tal (5 delar)
Startbud100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
224
Skrivställ & ljusstakar 1900-tal (4 delar)
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
225
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
227
Skeppskompass Mässing/Koppar 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
228
Resekoffert 1900-talets början
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
230
Spegel och Spegellampetter Tenn 1920-tal (3 delar)
Slutpris550 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
229
Skrin Allmoge 1700-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
231
Handspegel Art Deco 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
233
FMV Låda med Stormlyktor Primus 1200 M 1900-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
232
Spegellampetter art deco 1930 (2 st)
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
234
Wakizashi Svärd Kunihiro Japan 1600-tal
Slutpris12 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
235
Luftgevär Excellent Match 1900-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
236
Per Sundstedt Taklampa "Hinken" 1970-tal
Slutpris150 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
237
Vägglampor Boréns Mässing 1900-tal (2 st)
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
239
Axel Annell Taklampa 1950/60-tal (tillskriven)
Slutpris400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
240
Slutpris2 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
238
Slutpris2 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
241
Slutpris250 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
242
Taklampa Tiffanystil 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
244
Golvlampa art deco 1930/40-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
245
Skrivbordslampa art nouveau 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
247
Lykta i plåt & glas 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
248
Takarmatur "Sputnik" Milano 1960-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
249
Anders Pehrson Golvlampa "Bumling" Ateljé Lyktan 1970-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
250
Golvlampa trä & mässing 1940-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
251
Bordslampa Mässing 1950-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
252
Golvlampa Reijmyre Armaturfabrik 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
253
Fotogenlampa mässing & glas 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
255
Golvlampa & ljuslykta i plåt 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
256
Kandelaber barockstil 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
254
Olle Andersson Taklampa "Mullelampan" 1960/70-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK