Webauktion 1 Augusti 2024
Ending soonest
367
Bordslampor AB Stilarmaturer Tranås 1960/70-tal (2 st)
Est1,000 - 1,200 SEK
368
Bordslampor Mässing & trä 1970-tal (3 st)
Final bid200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
369
Golvlampa "Funkis" 1940-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
370
Golvlampa trä & mässing Italien 1970/80-tal
Final bid1,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
372
Golvlampa "Raketlampa" 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
373
Eje Ahlgren Bordslampa Modell B-075 Bergbom 1970-tal
Final bid400 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
375
Final bid250 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
376
Bordsfotogenlampa Kosmos Brenneri 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est800 - 1,000 SEK
374
Golvljusstake smide 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
377
Bordsfotogenlampa Texa 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est800 - 1,000 SEK
379
Vägglampetter "Nicola Design" Sverige 1970/80-tal (2 st)
Final bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
382
Eva Englund "Maja" Glas Orrefors 1900-tal (9 st)
Final bid1,300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
380
J. Holstein Bordslampa Danmark 1960/70-tal
Final bid550 SEK
Est800 - 1,000 SEK
384
Färe Marcolin Glasbåtar Ronneby Glasbruk 1900-talets senare del (3 st)
Final bid1,400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
385
Wilhelm Kralik Sohne Vaser art nouveau Bömen ca 1910 (2 st)
Final bid600 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
386
Vinglas Empire 1800-tal (12 st)
Est1,500 - 2,000 SEK
387
Murano Vas "Sommerso" 1960-tal
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
388
Göran Wärff Glasservis "Buster" Kosta Boda 1970/80-tal (17 st)
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
383
Bertil Vallien Vaser "Windpipe" Kosta Boda 1900-talets andra hälft (3 st)
Final bid2,800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
389
Monica Bratt Dessertskålar "Puck" Reijmyre 1900-tal (15 st)
Final bid750 SEK
Est800 - 1,000 SEK
381
Erik Höglund Vas Kosta Boda 1950/60-tal
Final bid900 SEK
Est800 - 1,000 SEK
390
Gunnar Cyrén Champagneglas "Helena" Orrefors 1900-talets andra hälft (12 st)
Final bid1,600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
391
Wilke Adolfsson Skål Glas 1900-tal
Final bid100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
392
Edvin Öhrström "Flickan och Duvan" Vas Orrefors 1977
Final bid8,600 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
393
Sven Palmqvist 1906-1984 Vas Kraka Orrefors 1900-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
394
Jan-Erik Ritzman Vas Glas Limiterad 1900-tal
Final bid200 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
395
LSJ Glaskulor Renar 1900-tal (2 st)
Final bid300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
396
Bertil Vallien Skulptur Glas Kosta Boda Prov 1900-tal
Final bid2,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
398
Lars Hellsten 1933-2022 Vas Orrefors Ariel 1988
Final bid1,600 SEK
Est3,000 - 3,500 SEK
399
Anna Ehrner "Ciconia" Skål Kosta Boda 1900-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
397
Kjell Engman Skulptur Kosta Boda 2000-tal
Final bid9,800 SEK
Est15,000 - 20,000 SEK
400
Kjell Engman Skål Aurora Kosta Boda 2000-tal
Final bid300 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
401
Edvin Öhrström 1906-1994 Vas Ariel Orrefors 1952
Final bid250 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
402
Bengt Edenfalk 1924-2016 Vas "Thalatta" 1900-tal
Est1,500 - 2,000 SEK
403
Final bid400 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
404
Bertil Vallien Kosta Boda Skulptur Unik 1900-tal
Final bid2,600 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
406
Efva Attling Champagneglas Diamond edition 2000-tal
Final bid8,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
407
Matz Borgström Skulptur Glas Transjö 1996
Final bid300 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
405
Jim Johnsson Gränna glasbruk skulptur UNIK 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
408
Bengt Lindström Skulptur "Gud" Glas 1900-tal
Final bid25,000 SEK
Est30,000 - 40,000 SEK
409
Bertil Vallien Kosta Boda Skulptur Glas 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
410
David & Jon Trabucco Pappersvikt Glas 2000
Final bid350 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
411
Kjell Engman Skål "Ansikte" Kosta Boda 1900-tal
Final bid900 SEK
Est3,000 - 3,500 SEK
412
Gunnar Cyrén 1931-2013 Skål "Sofiero" 1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
413
Edward Hald 1883-1980 "Fiskgraal" Vas Glas 1950-tal
Final bid3,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
414
Fohundar Kina 1900/2000-tal (4 st)
Est1,000 - 1,200 SEK
415
Kinesiskt porslin 1800/1900-tal (4 delar)
Final bid450 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
416
Trumma Kina "Yau Yong Shing Co" 1800-tal
Final bid500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK