52
Berta Hansson 1910-1994 Torrnålsgravyr
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
53
Christina Västerbo Färglitografi
Est800 - 1,000 SEK
54
Okänd konstnär Akvarell på papper 1900-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
55
Bengt Lindström 1925-2008 Färglitografi
Final bid550 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
56
Britta Kvarnbrink Färgetsning
Final bid250 SEK
Est800 - 1,000 SEK
57
Eve Bruno Johansson 1903-1957 Olja på pannå
Est800 - 1,000 SEK
58
Bertil Widbrant 1914-1988 Olja på duk
Est800 - 1,000 SEK
59
Per Julius Färglitografi
Est800 - 1,000 SEK
62
Suzanne Nessim Färglitografi
Final bid150 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
63
Poul Rønne 1884-1964 Olja på duk
Final bid850 SEK
Est800 - 1,000 SEK
61
Lars Pirak 1932-2008 Akvarell på papper
Final bid5,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
64
Stig Winnerskog 1930-1994 Olja på duk
Final bid550 SEK
Est800 - 1,000 SEK
68
Göte Lundberg 1875-1944 Olja på duk
Est800 - 1,000 SEK
66
Jonne Bergström 1915-1987 Olja på Duk
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
69
Danka Jaworsk Olja på duk
Final bid1,800 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
67
Nick Brandt Offsettryck
Final bid2,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
70
Harriet Ådell Färglitografi
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
72
Thelma Aulio Paananen Färglitografi
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
73
Ester Haag 1901-1972 Akvarell på papper
Est1,000 - 1,200 SEK
74
Sixten Fager 1920-2010 Färglitografi
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
75
Sune Lundgren Olja på pannå
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
76
Sigrid Wahlström-de Rougemont 1888-1884 Olja på duk
Final bid950 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
77
Malte Nyberg Tolf 1929-2013 Olja på duk
Final bid2,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
78
Mosse Stoopendaal 1901-1948 Olja på duk
Final bid21,000 SEK
Est40,000 - 50,000 SEK
79
Sture Meijer 1931-2023 Färglitografi
Final bid150 SEK
Est800 - 1,000 SEK
80
Mona Huss Walin Färglitografi
Final bid1,500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
83
Ossian Elgström 1883-1950 Akvarell på papper
Final bid400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
84
Ann Helen Littbrand Olja på duk
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
85
Erik Byström 1902-1988 Olja på pannå
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
86
Einar Nerman 1888-1983 Kolteckning på Papper
Est1,000 - 1,200 SEK
87
Sven Inge Höglund 1935-2008 Blandteknik på papper
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
88
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
89
Lars A Persson Akvarell på papper
Final bid2,000 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
81
Per Nikolaus Skum 1928-1995 Färglitografi
Final bid1,600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
90
Acke Åslund 1881-1958 Olja på pannå
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
82
Barbro Poggats Blandteknik på papper 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
91
Harry Thomse 1903-1988 Olja på pannå
Est800 - 1,000 SEK
92
Hag Hans Engstedt Färglitografi
Final bid450 SEK
Est800 - 1,000 SEK
95
Staffan Engebrand 1920-1999 Olja på pannå
Final bid850 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
96
Bill Olson Plantryck
Final bid250 SEK
Est800 - 1,000 SEK
94
Malte Nyberg Tolf 1929-2013 Blandteknik på papper
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
97
Leif Graneheim Akryl på duk
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
98
Antti Savela Färgserigrafi
Final bid350 SEK
Est800 - 1,000 SEK
99
Pontus Carle Akvarell på papper
Est800 - 1,000 SEK
100
Örjan Wikström Gouache på papper
Final bid600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
101
Final bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
102
Per Julius Färglitografi
Final bid600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
103
Astri Bergman-Taube 1898-1980 Väggreliefer Brons (3st)
Est1,500 - 2,000 SEK