Webauktion 1 Augusti 2024

Webauktion 1 Augusti 2024
Avslutad
Bordslampor AB Stilarmaturer Tranås 1960/70-tal (2 st)
367
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordslampor Mässing & trä 1970-tal (3 st)
368
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Golvlampa "Funkis" 1940-tal
369
Golvlampa "Funkis" 1940-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Golvlampa trä & mässing Italien 1970/80-tal
370
Slutpris1 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Golvlampa "Raketlampa" 1900-talets andra hälft
372
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Eje Ahlgren Bordslampa Modell B-075 Bergbom 1970-tal
373
Slutpris400 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
375
Slutpris250 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa Kosmos Brenneri 1900-talets första hälft
376
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Golvljusstake smide 1900-tal
374
Golvljusstake smide 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa Texa 1900-talets första hälft
377
Slutpris550 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Vägglampetter "Nicola Design" Sverige 1970/80-tal (2 st)
379
Slutpris100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Eva Englund "Maja" Glas Orrefors 1900-tal (9 st)
382
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
J. Holstein Bordslampa Danmark 1960/70-tal
380
Slutpris550 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Färe Marcolin Glasbåtar Ronneby Glasbruk 1900-talets senare del (3 st)
384
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Wilhelm Kralik Sohne Vaser art nouveau Bömen ca 1910 (2 st)
385
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Vinglas Empire 1800-tal (12 st)
386
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Murano Vas "Sommerso" 1960-tal
387
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Göran Wärff Glasservis "Buster" Kosta Boda 1970/80-tal (17 st)
388
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bertil Vallien Vaser "Windpipe" Kosta Boda 1900-talets andra hälft (3 st)
383
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Monica Bratt Dessertskålar "Puck" Reijmyre 1900-tal (15 st)
389
Slutpris750 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Erik Höglund Vas Kosta Boda 1950/60-tal
381
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Gunnar Cyrén Champagneglas "Helena" Orrefors 1900-talets andra hälft (12 st)
390
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Wilke Adolfsson Skål Glas 1900-tal
391
Slutpris100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Edvin Öhrström "Flickan och Duvan" Vas Orrefors 1977
392
Slutpris8 600 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Sven Palmqvist 1906-1984 Vas Kraka Orrefors 1900-tal
393
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Jan-Erik Ritzman Vas Glas Limiterad 1900-tal
394
Slutpris200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
LSJ Glaskulor Renar 1900-tal (2 st)
395
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bertil Vallien Skulptur Glas Kosta Boda Prov 1900-tal
396
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Lars Hellsten 1933-2022 Vas Orrefors Ariel 1988
398
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 - 3 500 SEK
Avslutad
Anna Ehrner "Ciconia" Skål Kosta Boda 1900-tal
399
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kjell Engman Skulptur Kosta Boda 2000-tal
397
Slutpris9 800 SEK
Värdering15 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Kjell Engman Skål Aurora Kosta Boda 2000-tal
400
Slutpris300 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Edvin Öhrström 1906-1994 Vas Ariel Orrefors 1952
401
Slutpris250 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Bengt Edenfalk 1924-2016 Vas "Thalatta" 1900-tal
402
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
403
Slutpris400 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Bertil Vallien Kosta Boda Skulptur Unik 1900-tal
404
Slutpris2 600 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Efva Attling Champagneglas Diamond edition 2000-tal
406
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Matz Borgström Skulptur Glas Transjö 1996
407
Slutpris300 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Jim Johnsson Gränna glasbruk skulptur UNIK 1900-tal
405
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Bengt Lindström Skulptur "Gud" Glas 1900-tal
408
Slutpris25 000 SEK
Värdering30 000 - 40 000 SEK
Avslutad
Bertil Vallien Kosta Boda Skulptur Glas 1900-tal
409
Slutpris1 100 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
David & Jon Trabucco Pappersvikt Glas 2000
410
Slutpris350 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Kjell Engman Skål "Ansikte" Kosta Boda 1900-tal
411
Slutpris900 SEK
Värdering3 000 - 3 500 SEK
Avslutad
Gunnar Cyrén 1931-2013 Skål "Sofiero" 1900-tal
412
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Edward Hald 1883-1980 "Fiskgraal" Vas Glas 1950-tal
413
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Fohundar Kina 1900/2000-tal (4 st)
414
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kinesiskt porslin 1800/1900-tal (4 delar)
415
Slutpris450 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Trumma Kina "Yau Yong Shing Co" 1800-tal
416
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK