Webauktion 1 Augusti 2024
Kortast tid kvar
417
Kniv Japan Ben 1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
418
Kniv Japan Ben 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
419
Snusflaskor Kina Qing 1800-tal (2st)
Slutpris450 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
420
Reseikon / Hänge Ryssland 1800-tal
Slutpris450 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
421
Kinesisk Skål Kina Qing 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
422
Kinesiska Vaser Cloisonné 1900-tal (2 st)
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
423
Kinesisk Vas Tongzhi Qing 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
424
Kinesisk Skål Ming 1368–1644
Slutpris150 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
425
Kinesiska Tallrikar Celadon 1900-tal (2st)
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
426
Kinesisk Lockskål / Terrin Qing 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
427
Orientalisk kaffe/tekanna 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
429
Sven Wejsfelt 1930-2009 Praktvas Unikat Stengods Gustavsberg 1977
Slutpris1 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
431
Stig Lindberg 1916-1982 Väggrelief "Seger" Gustavsberg 1960-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
430
Stig Lindberg 1916-1982 Väggrelief Gustavsberg 1960-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
433
Stig Lindberg 1916-1982 Väggrelief "Kröningen" Gustavsberg 1960-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
434
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
432
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
436
Stig Lindberg 1916-1982 Fat & vas "Karnival" Gustavsberg 1950/60-tal (3 delar)
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
437
Stig Lindberg 1916-1982 Fat "Domino" Gustavsberg 1950/60-tal (2 st)
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
435
Stig Lindberg 1916-1982 Figurin "Springare" Gustavsberg 1960-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
438
Sven Wejsfelt 1930-2009 Vas Stengods Gustavsberg 1982
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
439
Lisa Larson 1931-2024 Skålar & vaser "Thalia" Gustavsberg 1960-tal (4 delar)
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
440
Lisa Larson 1931-1931 Katt "Stora Zoo" Gustavsberg 1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
441
Lisa Larson 1931-2024 Figuriner "All världens barn" Gustavsberg 1900-tal (3 st)
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
428
Stig Lindberg 1916-1982 Praktvas Unik Stengods Gustavsberg 1900-talets mitt
Slutpris25 000 SEK
Värdering15 000 - 20 000 SEK
444
Lisa Larson 1931-2024 Väggrelief "Skepp" Gustavsberg 1900-talets andra hälft
Slutpris950 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
442
Lisa Larson 1931-2024 Figurin "Charlotta" 1900-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
445
Lisa Larson 1931-2024 Väggrelief "Elefant" Gustavsberg 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
443
Lisa Larson 1931-2024 Väggrelief "Fåglar" Gustavsberg 1900-talets andra hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
447
Slutpris6 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
448
Stig Lindberg 1916-1982 Fat stengods Gustavsberg 1960-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
449
Lisa Larson 1931-2024 Samling stengods 1900-talets andra hälft (4 st)
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
450
Lisa Larson 1931-2024 Skål "Guldknopp" Gustavsberg 1960/70-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
452
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
453
Piedestal med ytterfoder Majolika Italien 1900-tal (2 delar)
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
451
Wilhelm Kåge 1889-1960 Skålar & fat "Argenta" Gustavsberg 1900-tal (6 delar)
Slutpris550 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
454
Gunnar Nylund 1904-1997 Vas Stengods Rörstrand 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
455
Stig Lindberg 1916-1982 Vas "Karneval" 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
456
Arthur Percy 1886-1976 Teservis "Grand" Gefle 1930/40-tal (33 delar)
Slutpris300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
457
Ingrid Atterberg 1920-2008 Vas Upsala-Ekeby 1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
458
Stig Lindberg 1916-1982 "Berså" Servisdelar 1900-tal (6 delar)
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
459
Lisa Larson 1931-2024 Figurin Stengods "Tomtefar" 1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
460
Susan Williams-Ellis Matservis "Meridian" Portmeirion 1900-tal (14 delar)
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
461
Carl-Harry Stålhane Vas Modell CEH Rörstrand 1950/60-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
463
Slutpris4 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
464
Slutpris4 200 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
462
Gunnar Nylund 1904-1997 Skål "ASH" Rörstrand 1950-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
466
Bing & gröndhal Reliefer "Årstiderna" Efter Bertel Thorvaldsen 1900-tal (6 st)
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK