Webauktion 1 Augusti 2024
Kortast tid kvar
569
Allan Elnebro Ask med lock Sameslöjd 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
572
Samling Samiska Tennföremål 1900-tal (13st)
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
573
Karl Arkadius-Berglund "Korvkalle" Helhornskniv 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
574
Kjell Bergqvist Skulptur Trä 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
575
Tommy Marklund Halvhornskniv 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
576
Knut Knutsson Sunna Skulptur Sameslöjd 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
577
Lars Enarsson Träskulpturer Sameslöjd 1900-tal (2st)
Slutpris750 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
578
Samling diverse Sameslöjd 1900-tal (6st)
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
580
Rotslöjd Korgar & ask sameslöjd 1900-tal (3 delar)
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
582
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
583
Ryggsäck sameslöjd 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
581
Nikolaus Fankki Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
584
Gunnar Svensson Träskulptur 1988
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
579
Handväska Sameslöjd 1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
585
Karin Vasara Kavaj med slips Sameslöjd 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
586
Anders Fankki Halsband Sameslöjd 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
587
Nålhus Sameslöjd 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
588
Påse Sameslöjd 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
589
Påse Sameslöjd 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
590
Omega Seamaster Calendar Automatic Armbandsur 1950/60-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
591
Fickur / Mormorsur 14K Guld 1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
594
Frimurarklocka / Fickur 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
595
Fickur med klockkedjor 1900-tal (3st)
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
593
Smyckesur med Krucifix 1900-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
596
Bordsur empirestil Frankrike 1800/1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
597
H Stern Armbandsur / Damur 2000-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
598
Bordspendyl Louis XVI-stil 1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
599
S.U.F Fickur / Mormorsur 14K Guld 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
600
Armbandsur Tissot Seastar PR 516
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
601
Punschmuggar Silver 1900-tal (8 st)
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
602
Silverskål Jugend Stockholm 1907
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
603
Samling silverföremål 1900-tal (11 delar)
Slutpris6 200 SEK
Värdering6 000 - 6 500 SEK
604
Teskedar silver 830 1900-tal (18 st)
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
605
Samling matsalssilver 1900-tal (13 delar)
Slutpris19 500 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
606
Halsring sterling silver 1975
Slutpris350 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
607
Reseetui med bestick Silver & Guld England 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
608
Samling silverföremål 1900-tal (4st)
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
609
Frimurarkniv 14K Guld 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
610
Björn Weckström Manschettknappar Sterling silver 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
612
Theresia Hvorslev 1934-2024 Collier silver Mema Lidköping 1972
Slutpris3 800 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
613
Halsband 18K Guld 1900-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 500 - 5 000 SEK
611
Enstensring 18K Guld med briljantslipad diamant 1900-tal
Slutpris12 500 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
614
Armband / Krysslänk 18K Guld 1962
Slutpris7 400 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
615
Armband / Krysslänk 18K Guld 1976
Slutpris10 500 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
616
Armband / Bismarck 18K Guld 1900-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 - 3 500 SEK
617
Armband / Krysslänk 18K Guld 1900-tal
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
618
Slutpris5 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
619
Set Smycken i Förgylld Metall med granater 1880-tal (2st)
Slutpris1 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK