Webauktion 29:e Februari 2024
Ending soonest
206
Torfrid Olsson 1913-2003 Tusch på papper
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
207
Greta Wennberg Pastell på papper
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
208
Okänd Konstnär Olja på Pannå
Starting bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
209
Köksutrustning "Krögarhuset" 1900-tal (12 delar)
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
210
Väggtelefon L.M Ericsson 1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
211
Brevpress / Skrivbordsställ Brons 1800/1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
212
Krus Keramik 1800/1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
213
Ljusstakar Skultuna No 80 1900-tal (3 st)
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
214
Dörrkläppar i mässing 1900-tal (2 st)
Final bid350 SEK
Est800 - 1,000 SEK
215
Barometer C.O. Bogren Östersund 1800/1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
216
Vägglampetter 1900-tal (2 st)
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
217
Ljusstakar & skål Fattigmanssilver 1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
218
Handvåg "Besman" 1800-tal (3 st)
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
219
Barncykel 1800-tal
Final bid350 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
220
Ludwig Jul. Heymann Jordglob c. 1900
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
221
Assar Söderman Tennskål Tennsmedjan i Nordingrå 1966
Starting bid100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
222
Est1,000 - 1,200 SEK
223
Kandelaber, väggljusstakar & gardinhållare 1900-tal (5 delar)
Starting bid100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
224
Skrivställ & ljusstakar 1900-tal (4 delar)
Est800 - 1,000 SEK
225
Est800 - 1,000 SEK
227
Skeppskompass Mässing/Koppar 1900-tal
Est2,000 - 3,000 SEK
228
Resekoffert 1900-talets början
Est1,200 - 1,500 SEK
230
Spegel och Spegellampetter Tenn 1920-tal (3 delar)
Final bid550 SEK
Est800 - 1,000 SEK
229
Skrin Allmoge 1700-tal
Final bid3,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
231
Handspegel Art Deco 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
233
FMV Låda med Stormlyktor Primus 1200 M 1900-tal
Final bid4,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
232
Spegellampetter art deco 1930 (2 st)
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
234
Wakizashi Svärd Kunihiro Japan 1600-tal
Final bid12,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
235
Luftgevär Excellent Match 1900-tal
Final bid3,600 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
236
Per Sundstedt Taklampa "Hinken" 1970-tal
Final bid150 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
237
Vägglampor Boréns Mässing 1900-tal (2 st)
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
239
Axel Annell Taklampa 1950/60-tal (tillskriven)
Final bid400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
240
Final bid2,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
238
Final bid2,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
241
Final bid250 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
242
Taklampa Tiffanystil 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
244
Golvlampa art deco 1930/40-tal
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
245
Skrivbordslampa art nouveau 1900-tal
Final bid150 SEK
Est800 - 1,000 SEK
247
Lykta i plåt & glas 1900-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
248
Takarmatur "Sputnik" Milano 1960-tal
Final bid2,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
249
Anders Pehrson Golvlampa "Bumling" Ateljé Lyktan 1970-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
250
Golvlampa trä & mässing 1940-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
251
Bordslampa Mässing 1950-tal
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
252
Golvlampa Reijmyre Armaturfabrik 1900-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
253
Fotogenlampa mässing & glas 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
255
Golvlampa & ljuslykta i plåt 1900-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
256
Kandelaber barockstil 1900-tal
Final bid150 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
254
Olle Andersson Taklampa "Mullelampan" 1960/70-tal
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK