2
Linnea Jonsson 1910-1999 Olja på Duk
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
1
Eduard Wiiralt 1898-1954 Etsning
Final bid110,000 SEK
Est50,000 - 60,000 SEK
3
Salvador Dali 1904-1989 Torrnålsgravyr
Final bid10,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
4
Erik Persson 1879-1973 Olja på pannå
Final bid950 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
5
Karin Olsson 1928-2006 Olja på Duk
Final bid8,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
6
Olle Blomberg 1909-1996 Olja på Duk
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
7
Thor Eliasson Olja på duk 1979
Final bid1,100 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
10
Final bid1,300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
11
Lars Matson 1933-1994 Akvarell på Papper
Final bid2,600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
8
Gärdis Lindgren 1943-2020 Olja på duk
Final bid5,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
12
Eric Arne Andersson Olja på duk
Final bid1,600 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
9
Sven-Olof Ivarsson 1936-2007 Olja på duk
Final bid2,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
16
Pelle Åberg 1909-1964 Olja på Pannå
Final bid2,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
13
Final bid12,500 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
17
Giacomo Di Chirico (tillskriven) 1844-1884 Olja på Duk
Starting bid100 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
14
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
19
Akke Hugh Malmeström 1894-1968 Olja på Pannå
Starting bid100 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
18
Beda Rönnberg 1913-1998 Olja på pannå
Final bid5,200 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
20
Francis E. Jamieson, pseudonym Montgomery Ansell 1895-1950 Olja på Duk
Starting bid100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
22
Sven-Göran Svensson Akryl på Duk
Final bid550 SEK
Est800 - 1,000 SEK
21
Sixten Fager 1920-2010 Färglitografi
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
23
Starting bid100 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
25
Bengt Lindström 1925-2008 Färglitografi
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
26
Ben Macala 1938-1997 Blandteknik på Papper
Starting bid100 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
27
James Neal Renfro Akryl på Pannå
Starting bid100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
29
Björn Rudolfsson Olja på duk
Final bid650 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
28
Final bid3,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
31
Björn Rudolfsson Olja på duk
Final bid1,700 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
30
Arne Olsson 1918-2004 Akryl på duk
Final bid6,400 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
32
Åke Pettersson-Nåw 1925-2004 Litografi
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
33
Gunnar Hållander 1915-1980 Olja på pannå
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
34
Jean Ragnar 1924-2014 Olja på pannå
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
35
Hans Osvald Larsson 1915-1973 Olja på pannå
Est800 - 1,000 SEK
36
Olof Nanneson Gouache på papper
Final bid350 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
37
Svante Stenborg 1931-2007 Olja på duk
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
38
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
39
Okänd konstnär Blandteknik på papper 1900-tal
Starting bid100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
42
E Viklund Olja på Pannå
Final bid200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
43
Åke Pettersson-Nåw 1925-2004 Färglitografi
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
44
Berta Hansson 1910-1994 Tusch på papper
Final bid600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
45
Arvid Öström 1889-1955 Olja på pannå
Starting bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
46
Pierre Marie Brisson Färglitografi
Starting bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
49
Per Julius Färglitografi
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
47
Ruben Wallström 1888-1953 Olja på Pannå
Final bid850 SEK
Est800 - 1,000 SEK
50
Pelle Nilsson Olja på Duk
Starting bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
51
Per Julius Färglitografi
Final bid550 SEK
Est800 - 1,000 SEK
52
Anna Toresdotter Färglitografi
Starting bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
53
Per Julius Färglitografi
Final bid400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK