161
Peter Dahl 1934-2019 Färglitografi
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
162
Bill Olson Blandteknik på papper
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
164
Hag Hans Engstedt Färglitografi
Final bid150 SEK
Est800 - 1,000 SEK
165
Okänd konstnär Olja på duk 1900-tal
Est800 - 1,000 SEK
166
Sixten Fager 1920-2010 Akvarell på papper
Final bid300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
167
Oidentifierad konstnär Olja på pannå
Final bid600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
168
Okänd Konstnär Olja på duk
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
169
Axel Nipstad 1901-1953 Olja på pannå
Final bid650 SEK
Est800 - 1,000 SEK
170
Bengt Lindström 1925-2008 Akryl på papper
Final bid5,000 SEK
Est20,000 - 25,000 SEK
173
Lars A Persson Akvarell på papper
Final bid1,800 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
172
Peter Borotinskij Olja på duk
Final bid4,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
176
Lars Pirak 1932-2008 Färglitografi
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
171
Sixten Fager 1920-2010 Olja på duk
Final bid21,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
178
Bengt Lindström 1925-2008 Carborundumetsning
Final bid100 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
179
Lars Boëthius 1903-1968 Olja på pannå
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
181
Peter Borotinskij Färglitografi
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
182
Bror Jonson 1923-2005 Olja på duk
Final bid650 SEK
Est800 - 1,000 SEK
180
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
183
Clara Salander Färglitografi
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
175
Leif Graneheim Akryl på Duk
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
184
Peter Borotinskij Olja på duk
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
185
Herman Norgren Gouache på papper
Est800 - 1,000 SEK
174
Sven Olof Ivarsson 1936-2007 Tusch på papper
Final bid1,700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
177
Lennart Jirlow 1936-2020 Färglitografi
Final bid4,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
187
Marianne Sandqvist Akvarell på papper
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
188
Utagawa Kunisada I (Toyokuni III) 1786-1864 Träsnitt Japan
Final bid750 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
190
Fred Lundgren 1947-2022 Olja på Duk
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
191
Final bid200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
189
Bengt Lindström 1925-2008 Blyertsteckning
Final bid1,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
192
Berta Hansson 1910-1994 Kolteckning på papper
Final bid800 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
193
Final bid250 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
194
Carlo Maratta 1625 -1713 Olja på Duk (Efter)
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
186
Kurt Wollinger Olja på Duk
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
196
Final bid150 SEK
Est800 - 1,000 SEK
197
Utagawa Kunisada I (Toyokuni III) 1786-1864 Träsnitt
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
195
Mats Hådell Norrskär Färglitografi
Final bid350 SEK
Est800 - 1,000 SEK
198
Utagawa Kuniyoshi 1798-1861 Träsnitt Japan
Final bid200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
199
Bengt Lindström 1925-2008 Etsning med akvatint
Final bid850 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
200
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
202
Utagawa Toyokuni 1769-1825 Träsnitt Japan
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
201
Bengt Lindström 1925-2008 Färglitografi
Final bid350 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
614
Beda Rönnberg 1913-1998 Olja på pannå
Final bid3,600 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
150
Klas Engman 1905-1977 Olja på duk
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
91
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
134
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
26
Carl Enoch Ringnér 1870-1967 Olja på duk
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
156
Hildur Hedberg Johansson 1902-1994 Olja på pannå
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
154
Olle Gustafsson Blandteknik på Duk
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK